Oscarsgalan 2014

 

 
Inatt hölls den 86:e Oscarsgalan. Jag tyckte det var en väldigt bra gala. Ellen DeGeneres var lysande, såklart. Jag menar hur kan man inte älska den människan? Och måste säga att jag är nöjd med vinnarna. Ingen skräll utan det mesta kändes ganska väntat. 
 

Här nedan kan ni se samtliga vinnare:

 

Best Supporting Actor:
Barkhad Abdi, Captain Phillips
Bradley Cooper, American Hustle
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Jonah Hill, The Wolf of Wall Street
Jared Leto, Dallas Buyers Club 

 

Best Costume Design:
Michael Wilkinson, American Hustle
William Chang Suk Ping, The Grandmaster
Catherine Martin, The Great Gatsby
Michael O’Connor, The Invisible Woman
Patricia Norris, 12 Years a Slave

 

Best Makeup and Hairstyling:
Adruitha Lee and Robin Mathews, Dallas Buyers Club

Stephen Prouty, Jackass Presents: Bad Grandpa
Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny, The Lone Ranger

 

Best Animated Short:
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room on the Broom

 

Best Animated Feature:
The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
Frozen
The Wind Rises

 

Best Visual Effects:
Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould, Gravity
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick, Iron Man 3
Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier, The Lone Ranger
Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton, Star Trek Into Darkness

 

Best Live Action Short:
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)
Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)
Helium
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)
The Voorman Problem

 

Best Documentary — Short:
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

 

Best Documentary — Feature:
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet from Stardom

 

Best Foreign Language Film:
The Broken Circle Breakdown, Belgium
The Great Beauty, Italy
The Hunt, Denmark
The Missing Picture, Cambodia
Omar, Palestine

 

Best Sound Mixing:
Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro, Captain Phillips
Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro, Gravity
Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland, Inside Llewyn Davis
Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow, Lone Survivor

 

Best Sound Editing:
Steve Boeddeker and Richard Hymns, All Is Lost
Oliver Tarney, Captain Phillips
Glenn Freemantle, Gravity
Brent Burge, The Hobbit: The Desolation of Smaug
Wylie Stateman, Lone Survivor

 

Best Supporting Actress:
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Jennifer Lawrence, American Hustle
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Julia Roberts, August: Osage County
June Squibb, Nebraska

 

Best Cinematography:
Philippe Le Sourd, The Grandmaster
Emmanuel Lubezki, Gravity
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Phedon Papamichael, Nebraska
Roger A. Deakins, Prisoners

 

Best Film Editing:
Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten, American Hustle
Christopher Rouse, Captain Phillips
John Mac McMurphy and Martin Pensa, Dallas Buyers Club
Alfonso Cuarón and Mark Sanger, Gravity
Joe Walker, 12 Years a Slave

 

Best Production Design:
Judy Becker and Heather Loeffler, American Hustle
Andy Nicholson, Rosie Goodwin and Joanne Woollard, Gravity
Catherine Martin and Beverley Dunn, The Great Gatsby
K.K. Barrett and Gene Serdena, Her
Adam Stockhausen and Alice Baker, 12 Years a Slave

 

Best Original Score:
John Williams, The Book Thief
Steven Price, Gravity
William Butler and Owen Pallett, Her
Alexandre Desplat, Philomena
Thomas Newman, Saving Mr. Banks

 

Best Original Song:
“Happy,” Despicable Me 2; Pharrell Williams
“Let It Go,” Frozen; Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“The Moon Song,” Her; Karen O. and Spike Jonze
“Ordinary Love,” Mandela: Long Walk to Freedom; Bono, Dan Evans, Adam Clayton, and Larry Mullen

 

Best Adapted Screenplay:
Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke, Before Midnight
Billy Ray, Captain Phillips
Steve Coogan and Jeff Pope, Philomena
John Ridley, 12 Years a Slave
Terence Winter, The Wolf of Wall Street

 

Best Original Screenplay:
Eric Warren Singer and David O. Russell, American Hustle
Woody Allen, Blue Jasmine
Craig Borten and Melisa Wallack, Dallas Buyers Club
Spike Jonze, Her
Bob Nelson, Nebraska

 

Best Director:
David O. Russell, American Hustle
Alfonso Cuarón, Gravity
Alexander Payne, Nebraska
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street

 

Best Actress:
Amy Adams, American Hustle
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Sandra Bullock, Gravity
Judi Dench, Philomena
Meryl Streep, August: Osage County

 

Best Actor:
Christian Bale, American Hustle
Bruce Dern, Nebraska
Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club

 

Best Picture:
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave

The Wolf of Wall Street



Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar: